๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Bosanske praznovjerice iz života

Go down 
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyWed Mar 13, 2013 6:48 am


Kad se ugleda mladi Mjesec govori se: "Mladi Mjeseče, dragi drađače, ja tebe granjem ti mene zdravljem, ja tebe vrećom ti mene srećom".

U Gračanici reče se ovako: "Stari starjače, mladi mlađače, kad tebe vuk ujeo, onda mene zub zabolio. Ja tebe šakom ti mene kapom, ja tebe granjem ti mene zdravljem, ja tebe obućom ti mene odjećom, ja tebe vrećom ti mene srećom".

Bošnjaci kada prelaze u novoizgrađenu kuću najprije nalože vatru od nanosa tojest od onog sitnog granja što je voda nanijela kako bi u novom domu uvijek bilo berićeta. Neki uhvate pticu pa ju kad useljavaju najprije u kuću metnu - da im sreća leti u kuću kao ptica.

Ne valja u vatru pljuvati a posebno je grijeh pomokriti se na nju.

Starješina kuće ne smije nikada dozvoliti da se kuća petkom i nedjeljom pomete, jer će se berićet iz kuće izmesti. Te dane ne valja ni volove u jaram hvatati, niti se na kućnu čeljad srditi.

Ako se čovjek za sofrom poreže znak je da će se kajati od nekog svog posla kojeg je uradio ili od riječi koje je izgovorio.

Da se sačuva kućni berićet uoči petka ili Jurjeva pomete se kuća na dvije kamare (hrpice) pa govori: "Dževap činim mu, dedžiji džep čanak". Zatim se smeće sa obje kamare pomješa, pokupi i baci prema kibletu i tri puta pljune u metlu.

Kada se dijete rodi u košuljici biće veoma sretno i napredno.Ako bi mu roditelji u košuljicu, umotanu u mušemu, metnuli u mišicu desne ruke, to dijete ne bi mogla ni puška ubiti, ni sablja posjeći.

Biser postaje od majske rose.U maju, kada pada kiša po moru, izađu na površinu morske ribe i hvataju kišne kapljice. Koliko koja kapi uhvati, toliko u njoj nastane bisernih zrna.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyMon Dec 09, 2013 2:03 pm

Ispod štirka ne valja prolaziti tokom noći, može se ograjisati.

Noću veš ne kačiti, ne iznositi van i ne unositi u kuću. Za taj posao služi jutro ili dan, noć nikako.

Ne kupovati sam sebi novčanik (šajtov), neka vam ga kupi neko drugi. Ako vam se neki novčanik i svidi i želite ga, dajte nekome novac i neka vam ta osoba kupi novčanik.

Ne kupovati sam sebi drvo života, neka vam ga neko pokloni.

Noću se ne baca smeće van, posebno ne somun, niti se somun daje ikome da ga iznosi iz kuće. Mrve od somuna ostavite pticama ili ih bacite ribama u vodu. Barem ćete sevapa zaraditi.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyWed May 27, 2015 7:12 am

Ne valja zviždati po kući jer se neće izleći pilići pod kvočkom ili se uopće kokoš neće raskvocati (postati kvočka).

Nakon objeda ne valja da gost koji nije prenoćio u kući pomaže oko pospremanja suđa, zbog kućnog berićeta.


Kad se sije grah u prvu kućicu ili rupu u zemlji, žmireći se baci pet zrna graha i zatrpa pa te godine divlje životinje, posebno zec, neće jesti mladu stabljiku graha.

(Narodna vjerovanja iz Velike Kladuše)
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyMon Jul 13, 2015 9:23 pm

Prema kazivanjima, nekada davno u Stjepan Polju je harala kuga, pa je u vezi s tim ostao običaj da djeca prilikom spavanja ne legnu tako da su im glave jedna do druge, nego jedno okrene glavu prema zidu, a drugo suprotno i sve tako. To se radi zbog toga da ih kuga „ne bi prebrojala“. (Gračanica)
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyMon Jul 13, 2015 9:24 pm

"Mrtvačka kina" ili kna nazivaju se u Velikoj Kladuši žute mrlje na prstima koje se iznenada pojave. Narod vjeruje ako se ta mrlja opazi u kući da će neko iz bliže familije uskoro umrijeti a ako se opazi vani ili kada nisi kod kuće onda će umrijeti neko daljni, iz rodbine ili komšiluka.

Ne valja da djeca idu unatrag jer "gone roditelja u džehenem". Zato se stalno galami i upozorava na djecu da to ne čine u igri.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4499
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života EmptyFri Aug 14, 2015 6:21 pm

Prema kazivanju moje rahmetli majke u Cazinskoj krajini se oduvijek vjerovalo da mjesec august (kolovoz) ljudima, posebno djeci i starima, uzrokuje proljeve. Da bi se zaustavio proljev kod djeteta majka pazi kada će putem naići kola koja prevoze snopove pšenice pa se pod njih baci neki dio dječije odjeće, kako bi kola prešla preko njih. Znanstveno tumačeno u toku ljeta, kada su temperature visoke, pogodno je za širenje virusa i bakterija, koje se lakše razmožavaju i dolaze u hranu, te uzrokuju stomačne probleme.

U narodu se vjeruje kako velike šume štite neki kraj od tuče.

Kad je nevrijeme stare žene viknu gledajući u oblake:"Goni Ture led na more!"
Na vrh Go down
Sponsored content





Bosanske praznovjerice iz života Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bosanske praznovjerice iz života   Bosanske praznovjerice iz života Empty

Na vrh Go down
 
Bosanske praznovjerice iz života
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Visoko je metropola balkanskih germanizama! - prof. dr. Ibrahim Pašić, "Mile i Moštre - ilirsko-gotski korijeni bosanske vladarske dinastije, stećka i Crkve Bosanske"
» Magijska vjerovanja iz Cazinske krajine
» Proricanje o dužini ljudskog života
» Bosanske dove pred spavanje
» Bosanske žene - vladarice Europe

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ۞ ETNOLOGIJA BiH - ETHNOLOGY BiH ۞-
Idi na: